22 grudnia 2015

Wigilia o niskim IG z Przepysznikiem i Naturą Rzeczy: Zupa grzybowa z kaszą


Na zakończenie tego wyjątkowo smakowitego dnia, mamy dla Was przepis na moją ukochaną zupę wigilijną, czyli grzybową. To jest ta zupa, na którą czekam przez cały rok, bo w moim domu gotuje się ją wyłącznie na Wigilię. Tym razem proponujemy podać ją w towarzystwie bardzo zdrowej kaszy jęczmiennej. W Polsce przed laty jadało się mnóstwo kasz i dodawano je niemalże do każdego dnia (tych na słodko również), może wrócimy do tego zwyczaju? Nasza dieta będzie dzięki temu na pewno zdrowsza i lżejsza, a jakże przecież nadal pyszna!


Lekka grzybowa z kaszą (ok. 3 litry)
200 g potrawy: Energia – 79 kcal, Białko – 2,6g, Tłuszcz – 2,6g,Węglowodany – 13,3g, IG – 26

  • 2 spore garści suszonych grzybów leśnych
  • duża szklanka grzybów leśnych mrożonych lub świeżych
  • 2 średnie cebule
  • olej rzepakowy/oliwa z oliwek
  • włoszczyzna (2-3 marchewki, pietruszka, kawałek mały selera)
  • ok. szklanki kaszy jęczmiennej np. perłowa, opcjonalnie 4 średnie ziemniaki
  • przyprawy: sól, 3 listki laurowe, ziarenka ziela angielskiego, pieprz
  • suszone zioła: tymianek lub majeranek
  • opcjonalnie do zabielania mleko roślinne lub śmietanka sojowa.
Grzyby suszone zalewamy wodą i moczymy ok. 1h lub całą noc. Opcjonalnie grzyby mrożone rozmrażamy w nocy. Grzyby wkładamy do ciepłej wody, zagotowujemy. Wylewamy pierwszą wodę z gotowania (opcjonalnie wodę można zostawić i przecedzić), wlewamy nową i gotujemy grzyby do miękkości. Przygotowujemy kolejny garnek z wodą ok 2 litry na warzywa. Włoszczyznę obieramy, kroimy w kostkę. Wkładamy do garnka z wodą, trochę później dodajemy pokrojone ziemniaki i kaszę. Przyprawiamy solą, pieprzem, listkiem laurowym, zielem angielskim. Gotujemy warzywa do miękkości. Cebulę rumienimy na patelni z oliwą, dodajemy wyjęte z wywaru i pokrojone w paski grzyby, smażymy kilka minut razem, wrzucamy do garnka z warzywami. Dodajemy suszone zioła i gotujemy razem parę minut, dodajemy wywar z gotowanych grzybów. Doprawiamy całość do smaku. Jeśli chcemy zabielić możemy użyć: mleka roślinnego lub śmietanki sojowej.
Smacznego!


 

4 komentarze:

  1. U nas zawsze jest barszcz, grzybową też lubimy, ale z kaszą nigdy nie jadłyśmy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja robię grzybową z suszonych grzybów /własnoręcznie zebranych i ususzonych latem/ z makaronem nitki; natomiast moja kuzynka Marysia robi grzybową, z ugotowaną osobno, fasolą Jaś.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Z kaszą nie robiłam, ale na pewno kiedyś wypróbuję.

    OdpowiedzUsuń