14 grudnia 2015

Wigilia o niskim IG z Przepysznikiem i Naturą Rzeczy: Świąteczne menu skomponowane przez dietetyka

Jakiś czas temu rozpoczęłam wstępną współpracę z nowo powstającym portalem Natura Rzeczy. Ma to być, i powoli rzeczywiście takie się staje, miejsce w sieci, gdzie będzie można znaleźć mnóstwo inspiracji na zdrowe posiłki. Miejsce będące wspaniałym źródłem wiedzy na temat składników odżywczych, produktów, zdrowej diety i komponowania dań tak, by dawały nam siłę, zdrowie i dobre samopoczucie. Będzie to portal pomagający w zmianie trybu życia, a także w jej utrzymaniu. Ja jestem bardzo pozytywnie nastawiona i mam nadzieję, że autorka i pomysłodawczyni wprowadzi w życie wszystkie swoje założenia, bo w końcu zdrowe życie opiera się na dobrym jedzeniu!
Na dobry początek zorganizowaliśmy zatem wspólną akcję przedświąteczną, która ma na celu promować zdrowo skomponowane posiłki także na wigilijnym stole. W najbliższym czasie pojawi się więc na blogu dużo tekstów związanych z alternatywnym podejściem do świątecznego menu. Mam nadzieję, że spodoba Wam się cały cykl i zaczerpniecie z niego mnóstwo pomysłów na własne Święta. Dziś mały wstęp wprowadzający w temat niskiego IG – dla cukrzyków, ale też każdego, kto dba o zdrowie i smukłą sylwetkę plus przykładowe menu, do którego systematycznie będziemy Wam serwować kolejne przepisy. Zapraszam!


Z czym kojarzą się nadchodzące święta? Każdemu przyjdzie na myśl co najmniej kilka miłych rzeczy. A w śród nich DOBRE JEDZENIE.
Nie każdy jednak może się cieszyć tym, czym zastawiono wigilijne stoły. Dla osób będących na diecie to czas pełen wyzwań. Świąteczne, tradycyjne menu można jednak przygotować zdrowo i dietetycznie. Udowodniła to specjalistka od żywienia Karolina Lewandowska – Klafczyńska, która przygotowała dla nas propozycję wigilijnej kolacji w oparciu o Indeks Glikemiczny. A my, we współpracy z blogiem kulinarnym Przepysznik przedstawimy Wam efekty jej pracy.
Pojęcie Indeksu Glikemicznego znane jest głównie osobom chorym na cukrzycę. Jest też podstawą bardzo skutecznej metody odchudzania opracowanej przez Michela Montignaca. Jednak każdy dbający o zdrowie powinien się z nim zaprzyjaźnić.
Indeks glikemiczny to wskaźnik, który obrazuje szybkość i wielkość przyrostu stężenia glukozy we krwi po zjedzeniu danego produktu. Tyle z definicji, w praktyce im niższa wartość indeksu, tym lepiej dla naszego zdrowia. Spożywanie produktów powodujących gwałtowne skoki glukozy rozregulowuje nasz organizm i może skutkować m.in. właśnie otyłością i cukrzycą. Osoby, które dotknęła jedna bądź druga przypadłość powinny kierować się poziomem IG w wyborze składników swoich dań.
Indeks glikemiczny oblicza się ze wzoru, na szczęście można znaleźć tabele z wyliczonym IG dla wielu popularnych produktów. Ale osoby zdrowe nie muszą do nich zaglądać. Wystarczy, że będą się kierować łatwą do zapamiętania zależnością. Źródła węglowodanów prostych – a więc żywność przetworzona oraz owoce mają zazwyczaj wysoki wskaźnik IG (niekorzystny), a źródła węglowodanów złożonych – niski (korzystny). W dużym uproszczeniu wystarczy ograniczać pierwsze (owoców nie należy jednak z diety wykluczać), a bazować na tych drugich.
A więc, co podać na wigilijnej wieczerzy, żeby miała ona niski indeks glikemiczny – a więc była zdrowa, nie tucząca i odpowiednia dla osób chorych na cukrzycę? Poniżej spis potraw, których przepisy pojawią się u nas w najbliższych dniach:

Przystawki na zimno

Zupy
Lekka zupa grzybowa z kaszą - IG 26
Barszczczerwony z pełnoziarnistymi uszkami - barszcz IG 48; uszka IG 24


Dania główne
Pełnoziarniste pieczone pierogi zeszpinakiem - IG 23
Gotowane pełnoziarniste pierogi z kapustą i grzybami - IG 24
Komosa ryżowa lub kasza jaglana ze szpinakiem i figami - IG 34
Zdrowa kutia z amarantusa lub kaszy bulgur - IG 46
Ravioli z ciecierzycą - IG 28
Gołąbki wigilijne z kaszą gryczaną - IG 35
Bigos wigilijny z ciecierzycą - IG 28

Desery
Sernik na bazie tofu zmakiem - IG 28
Pierniczki - IG 26
Śnieżne kuleczki fasolowe - IG 35
Domowymakowiec - IG 28
Keks z bakaliami z siemieniem lnianym - IG 36

Do picia
Kompot z suszu - IG 28

2 komentarze:

  1. Mhm, zrobiłyśmy się mega głodne. Czekamy na przepisy! Mamy ogromną ochotę na wypróbowanie Barszczu czerwonego z pełnoziarnistymi uszkami i Domowego makowca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wypatrujcie, codziennie będzie coś nowego :D

      Usuń