18 marca 2015

Naleśnikowy tydzień: Pomarańczowe naleśniki

Pomarańcza - owoc, który zna każdy, szczególnie popularny w zimę (tak też przypada ich "sezon" wszakże), kiedy niewiele więcej możemy znaleźć ciekawego na półkach sklepowych. W Polsce zaleca się podawanie pomarańczy dzieciom dopiero po 1 roku życia podczas gdy w Hiszpanii jest to jeden z pierwszych owoców podawanych dzieciom - dlaczego? Odpowiedź jest prosta - nie każdy jest stewardesą i po przeleceniu kilku tysięcy kilometrów ciągle wygląda ładnie, dotyczy to także pomarańczy - to nie owoców się wystrzegamy, ale chemii.
Z chemią można jednak walczyć i to szybko i tanio - nie każdy jednak o tym wie. Wystarczy przepłukać owoce wodą z octem / kwaskiem cytrynowym a potem w wodzie z sodą oczyszczoną - to pozwoli nam się pozbyć wielu bakterii i pestycydów, które chcąc nie chcąc kupujemy razem z pomarańczową bombą witaminową. Tak przygotowaną pomarańczę możemy wykorzystać do.. praktycznie do wszystkiego, pamiętajmy jednak, że biała skórka także zawiera mnóstwo witamin, więc nie obierajmy ich zbyt dokładnie :)


Co jeszcze warto wiedzieć o pomarańczy - warto szukać tych z "pępuszkiem", bo to właśnie te są zazwyczaj słodkie i bez pestek (zostały wchłonięte przez malutką pomarańczę, która zaczęła rosnąć w środku). Poza tym jak wszystkie owoce - kolor nie za ciemny, nie za jasny, bez plamek, miła w dotyku i najlepiej żeby jeszcze sama ugotowała nam obiad ;)

A propo obiadu.. Co powiecie na naleśniki?Pomarańczowe naleśniki
(jeżeli masz swój ulubiony przepis to po prostu spróbuj zastąpić część wody/mleka wyciśniętą pomarańczą)

  • Wyciśnięta pomarańcza
  • Szklanka mleka (u nas ryżowego)
  • 1,25 szklanki mąki (pszenna lub jaglano-pszenna)
  • 2 jajka

Wymieszać i smażyć na małej ilości tłuszczu na rozgrzanej patelni.
Podawać z ulubionym nadzieniem - z dżemem, owocami, twarożkiem z karobem (wtedy uzyskamy fajny kontrast ;)) czy czym tylko chcemy.Bibliografia:
  • http://www.akademiawitalnosci.pl/jak-usunac-pestycydy-z-warzyw-i-owocow/
  • http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/pomarancze-wlasciwosci-lecznicze-i-wartosci-odzywcze_37382.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz