25 marca 2015

Mazurek kajmakowy


Dzisiaj troszkę złamiemy zasady. Po pierwsze dlatego, że wiosna wisi w powietrzu. Po drugie dlatego, że już za progiem Wielkanoc i trzeba się do niej dobrze przygotować. Ciasto, które chciałam wam dzisiaj zaproponować, to dość klasyczny świąteczny mazurek kajmakowy, bardzo prosty w wykonaniu i niezwykle smaczny. Wersja masy kajmakowej nie jest jednak super zdrowa niestety, ale w końcu to są święta! Na co dzień raczej tego ciasta nie polecam, ale raz w roku można się pokusić i dać kawałek nawet roczniakowi. Postaram się też wrzucić wersję grzeczną, dla tych, którzy nie chcą wyznaczonych granic przekraczać, co też sama zamierzam w tym roku uczynić (przepis na ten mazurek wisi na blogu w wersjach roboczych od Wielkanocy 2012...).


Mazurek z kajmakiem

  • 350g mąki pszennej, najlepiej krupczatki
  • 50g cukru pudru (0,5 szkl. syropu klonowego albo 3 łyżki miodu)
  • 200g masła, zimnego
  • 1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany 18%
  • 2 żółtka
  • puszka mleka skondensowanego słodzonego
  • ozdoby (u nas migdałowe i czekoladowe jajeczka, ale równie dobrze zdadzą egzamin migdały, suszone owoce, wiórki kokosowe i sos czekoladowy)

Mąkę przesiać i wrzucić do niej masło, posiekać, dodać śmietanę, żółtka i słodzidło, po czym zagnieść i wstawić do lodówki na co najmniej godzinę. Po tym czasie wyłożyć 2/3 ciasta dno blaszki (22cm) wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Z pozostałej 1/3 ciasta uformować długi wałeczek i obłożyć nim ciasto dookoła, tworząc rant, dzięki któremu kajmak będzie grzecznie siedział na miejscu. Piec 20 minut w 200 stopniach na złoty kolor.
Masę kajmakową najlepiej przygotować dzień wcześniej, żeby zdążyła dobrze ostygnąć, a co za tym idzie stężeć odpowiednio.
Puszkę z mlekiem wkładamy do garnka z wodą, wody musi być na tyle dużo, żeby nie tylko przykrywała puszkę, ale miała jeszcze sporo zapasu. Garnek postawić na gazie i gotować 2-3 godziny, sprawdzając co jakiś czas, czy puszka ciągle jest dokładnie zanurzona. Odstawić w chłodne miejsce na dobę. Gotową masę kajmakową wyłożyć na upieczone ciasto i dowolnie udekorować.
Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz